Triumph Trident T150V

Tříválcový skvost na prodej!

Proč zrovna Triumph Trident? Krom toho, že se jedná o pohledný britský motocykl, nezapomínejme na fakt, že Triumph je průkopníkem tříválcových motorů. V tomto modelu se snoubí klasické tvary relativně lehkého britského motocyklu s nevšedním charismatickým projevem řadového tříválce.

Zač je toho T150V?

Aby Trident obstál i na kýženém americkém trhu, byl již z továrny vybaven přední kotoučovou brzdou a svého jezdce rozmazluje pětistupňovou převodovkou. Nicméně startování nakopávačkou nenechá nikoho na pochybách, že tohle je ještě poctivá mašina ze 70. let.

Vystupte z davu!

Dvouválcový Triumph Bonneville je už dnes mezi vyznavači klasik klišé? Tříválec byl rebelem už ve své době – téměř dvakrát dražší než uctívaný Bonneville T120, výrazně náročnější na výrobu, výkonnější, a vždy se také hůře prodával.

Když první vyrobený kus s tříválcovým motorem sjel z výrobní linky v Meridenu, dostal jméno…

…“Bastard“

…přesně tak, tuto drsnou přezdívku získal od zdvořilých konzervativních britů. Ano, naštěstí i tam se ve své době našli pokrokoví inženýři, kteří se dokázali odporostit od konvenčího myšlení a stvořili tento nevšední stroj, konkurenci pro neustále rostoucí hrozbu z Japonska, Hondu 750 Four.

A jak své přezdívce dostál? Podívejte se na pár čísel:

British Muscle Bike

Tuto o něco lichotivější přezdívku získal Trident díky svým úspěchům na závodních drahách na obou stranách Atlantiku:  Montlhéry, Ontario, Daytona, Mallory Park, Brands Hatch, Le Mans, Talladega, Thruxton. 

Ale hlavně – skvělé tříválce v Triumphu a jeho dvojčeti BSA Rocket zvítězily ŠESTKRÁT (!) v kategorii 750 ccm na Isle of Man Production TT.

Investice do budoucna

Tak by se dal Trident bez nadsázky nazvat dnes. V současné době je v prodejích upozaděn svým mladším bratrem T160 s elektrickým startérem a sestrami z řady BSA Rocket, což z něj ale činí nejhodnotnější Triumph z Meridenu na trhu. 

Historie našeho Tridentu

Náš Trident byl v USA dealerství lakován na přání zákazníka, takové barevné schéma v katalogu nenajdete. Stroj je v nezvykle zachovalém stavu, najeté kilometry odpovídají stavu, původní majitel ho měl spíše na parádu. My jsme na něm jezdili příležitostně několik sezon.

Matching numbers!

U našeho motocyklu číslo motoru odpovídá číslu rámu.

Bílá vrána

Ano, to nejlepší nakonec. Přijeďte na něm na jakýkoliv veteránský sraz. Kolik dalších motocyklových tříválců s nakopávačkou vidíte okolo? A nenechte se zahambit chytrákem, který Vám bude tvrdit, že je to čtyřválec, protože to má přece čtyři kolena výfuku (a který nejspíš přišel pěšky)… Teď přichází Vaše chvíle vysvětlit mu, zač je toho Bastard z Meridenu.

A takhle se na něm jezdí 🙂

Líbí se mi. Ale hodí se pro mě?

Trident je tak trochu závoďák s galantním chováním. Nikdy to nebyl motocykl na denní dojíždění do práce, ani na dlouhé cestování. To si taky při otáčení plynovou rukojetí, se kterou otevíráte trojici poctivých karburátorů, pořádně rozmyslíte.

Je to mašina pro chlapa, co už nějakou zkušenost s veterány má, dokáže ocenit jedinečnost tohoto modelu a neštítí se občasné práce s vercajkem…

Pokud vládnete běžné údržbě starších motocyklů, máte vyhráno. Pokud ne, nezoufejte, jsme ochotni Vám se servisem pomoci anebo aspoň kdykoliv poradit.

A papíry?

Buďte bez obav! Tento tříválcový unikát je na bílých značkách! To znamená, že nepodléhá veteránským testacím, technická kontrola jednou za 4 roky a v neposlední řadě – motocykl je o to hodnotnější.

Autorem většiny použitých fotografií je Jakub Frey.

Rozhodnuto. Potřebuji ho.

Výborně. Loučení s britskými veterány je pro nás vždy těžké, s tímto krasavcem obzvlášt, ale je čas předat ho do dobrých rukou někomu, kdo na něj bude mít více času. Svých peněz rozhodně nebudete litovat, stroj s charakterem, jakým Triumph Trident T150 V bezesporu je, za to určitě stojí.

Máte zájem nebo další otázky? Jsme tu pro Vás:

Kam dál?